Bérleti szerződés minta: milyen egy lakásbérleti szerződés?

bérleti szerződés minta

Az ingatlan az egyik legjobb és legbiztosabb befektetési forma.

Minden ingatlanközvetítő, aki már egy ideje az ingatlanos szakmában tevékenykedik pontosan tudja, hogy olyan dologba érdemes fektetni a pénzt, amihez a befektető a legjobban ért, és nem abba, ami éppen a legfelkapottabb.

Lehet, hogy a kriptovaluta, az NFT-k vagy a részvények pillanatnyilag nagyobb megtérülést hoznának, ám ha kevésbé értünk hozzájuk, akkor bizony nagyobb kockázatot is jelentenek — ekkor inkább érdemes (a kisebb megtérülés ellenére is) ingatlanba fektetni a pénzünket.

Ahhoz azonban, hogy a bérbeadás akadály- és kockázatmentesen történjen, érdemes bérleti szerződést írni. Ez előnyös a főbérlőnek, az albérlőnek és az ingatlanügynöknek.

De vajon mi az az albérleti szerződés, mire jó és hogyan fest egy szabadon felhasználható ingatlan bérleti szerződés minta?

Mi az a bérleti szerződés?

lakásbérleti szerződés kitöltése, minta és útmutató

A bérleti szerződés a főbérlő és az albérlő között létrejövő — jogilag kötelező érvényű — megállapodás, amely meghatározza és lefekteti az ingatlan bérbeadásának feltételeit. 

Az ingatlan bérleti szerződés tartalmazza: 

  • a bérleti díj összegét
  • a bérleti szerződés időtartamát
  • a kauciót
  • a felek jogait
  • és mindkét fél felelősségét 

A bérleti szerződés emellett más fontos részleteket is tartalmazhat, például azt, hogy a háziállatok megengedettek-e, ki a felelős a közüzemi szolgáltatásokért, vagy az ingatlan használatára milyen korlátozások vonatkoznak.

A szerződés aláírásával mind a bérbeadó, mind pedig a bérlő vállalja, hogy betartja a megállapodásban foglalt feltételeket. A dokumentum mindkét fél jogainak és érdekeinek védelme szempontjából kulcsfontosságú, és útmutatóként szolgál a bérleti időszak alatt esetlegesen felmerülő vitás kérdések rendezéséhez. 

A bérleti szerződés aláírása előtt azonban rendkívül fontos, hogy alaposan átolvassa mindkét fél a feltételeket, és ami még fontosabb, meg is értsék a benne foglaltakat, hiszen így elkerülhetővé válnak a félreértések és konfliktusok.

A felek jogait pedig a közjegyzői aláírás garantálja!

Közjegyzői hitelesítés 

A bérleti szerződés csak és kizárólag akkor válik hitelessé, ha azt egy közjegyző is látta, illetve aláírta.

Ez a hitelesítés fogja garantálni, hogy mind a bérlő, mind pedig a bérbeadó betartsa a szerződésben foglaltakat — ezáltal mind a bérlőt, mind pedig a bérbeadót védi az esetleges szerződésszegésektől.

A közjegyzői hitelesítés emiatt elengedhetetlen része a szerződés megkötésének, aminek természetesen díja van. A közjegyzői hitelesítés árát általában a bérlő fizeti meg, de előfordulhat, hogy ez már benne van a lakásbérlet árában, ilyenkor a bérbeadó fizeti meg az árát.

Éppen ezért egy jól felkészült, megbízható ingatlanos tudatában van a közjegyzői hitelesítés fontosságával, ismeri a bérleti szerződés funkcióját, adott esetben pedig kész lakásbérleti szerződés mintával is tud szolgálni az ügyfelei számára!

A lakásbérleti szerződés előnyei és hátrányai

ingatlan bérleti szerződés

A bérleti szerződések előnyökkel, illetve hátrányokkal is járnak mind a bérbeadók, mind pedig a bérlők számára. Íme néhány fontos közülük!

A bérleti szerződés előnyei a bérbeadók számára

Jogi védelem: A bérleti szerződések jogi védelmet nyújtanak a bérbeadóknak bérlői viták vagy a bérleti díj nem fizetése esetén.

Az ingatlan feletti ellenőrzés: A bérbeadók megtartják az ellenőrzést ingatlanuk felett, és meghatározhatják a bérbeadás feltételeit.

Állandó jövedelem: A bérleti szerződések a bérbeadóknak a bérleti időszak időtartamára állandó bérleti díjat garantálnak.

A bérleti szerződés hátrányai a bérbeadók számára

Korlátozott főbérlői jogok: A bérbeadóknak csak korlátozott rugalmasságuk lehet a bérleti díj emelésére vagy a bérleti szerződés idő előtti megszüntetésére a bérleti szerződés megsértése nélkül.

Meghosszabbított üresedés: Ha a bérlők megszegik a bérleti szerződést vagy idő előtt kiköltöznek, a bérbeadóknak hosszabb üresedési időszakot kell átélniük.

Vagyoni károk: A bérbeadó felelőssége lehet a bérlők által a bérleti szerződés időtartama alatt az ingatlanban okozott károk helyreállítása.

A bérleti szerződés előnyei a bérlők számára

Stabilitás: A bérleti szerződés a bérlők számára stabilitást és biztonságérzetet nyújthat, mivel a bérleti időszak időtartamára garantáltan lakhatást kapnak.

Jogi védelem: A bérleti szerződés megvédi a bérlőket a hirtelen bérleti díjemeléssel vagy az indoklás nélküli kilakoltatással szemben.

Elszámoltathatóság: A bérleti szerződések meghatározzák mind a bérbeadók, mind a bérlők felelősségét, biztosítva, hogy mindkét fél felelős legyen kötelezettségei teljesítéséért.

A bérleti szerződés hátrányai a bérlők számára

Korlátozott rugalmasság: A bérlők nem biztos, hogy büntetés vagy a bérleti szerződés megsértése nélkül idő előtt felmondhatják a bérleti szerződést.

Pénzügyi kötelezettségek: A bérlők felelősek a bérleti szerződésben meghatározott bérleti díj és egyéb díjak megfizetéséért, még akkor is, ha pénzügyi nehézségekbe ütköznek.

Korlátozások: A bérleti szerződések korlátozhatják a bérlőket bizonyos tevékenységekben, például a háziállatok tartásában vagy az ingatlan továbbadásában (pl.: Airbnb).

Természetesen ezek az előnyök és hátrányok az ingatlanügynök számára is könnyebbséget jelenthetnek, hiszen szépen lefektetik azokat a feltételeket, amelyet a két félnek el kell fogadnia és be kell tartania — ez pedig kevesebb ügyintézést jelent az ingatlanosnak.

De vajon hogyan néz ki egy kész, szabadon használható albérleti szerződés minta?

Bérleti szerződés minta

Így fest tehát egy albérlet szerződés minta, amelyet minden főbérlőnek, albérlőnek és ingatlanosnak erősen ajánlunk!

Összefoglalás

Az ingatlanbefektetés az egyik legstabilabb bevételt hozó, időtlen befektetés.

Ahhoz, hogy a főbérlőnek, az albérlőnek és az ingatlanügynöknek is könnyebb legyen a dolga, érdemes lehet bérleti szerződést írni, hiszen ezzel rengeteg kellemetlenségtől kímélhetjük meg az ügyfeleinket és magunkat is.

Emellett érdemes lehet kitanulni a szakma és az albérleti piac sajátosságait is, hiszen így még könnyebbé és gördülékenyebbé tehetjük a saját munkánkat.

Amennyiben bele szeretnéd ásni magad a szakmába, nézd meg az Értékesítőszak tanfolyamait, ahol betekintést kaphatsz minden szakmailag fontos témába és fortélyba.

Ha pedig csatlakozni szeretnél egy jól teljesítő, versenyképes, sikeres ingatlanos csapathoz, ismerd meg Havas Jánost!

Ha további kérdésed lenne, keress bizalommal!

Havas János

Vezető Értékesítési Tanácsadó, Tulajdonos

Telefonszám

+36 30 870 0880

Ha tetszett a cikkem, oszd meg barátaiddal is:

Kapcsolat