Ingatlanos szakma: Útmutató ingatlanközvetítőknek

ingatlanos szakma

Ha kihívásokkal teli és kifizetődő karriert keresel, az ingatlanos szakma lehet számodra az egyik, ha nem a legjobb választás. 

Az ingatlanközvetítők kritikus szerepet játszanak az ingatlanok vásárlásában és eladásában, és az ügyfelekkel együttműködve navigálnak az ingatlanügyletek gyakran összetett és árnyalt világában.

Az ingatlanpiac ijesztő lehet egy kezdő számára, de a megfelelő készségekkel és tudással szinte bárki sikeres ingatlanügynökké válhat — ehhez csupán a megfelelő emberektől kell megtanulnod a szakma mesterfogásait. 

Ebben a cikkben megvizsgáljuk, mi kell ahhoz, hogy ingatlanügynökké válhass, beleértve: 

  • a szükséges készségeket és képesítéseket
  • a napi feladatokat és teendőket
  • valamint az ingatlanpiac minden csínját-bínját

Akár most kezded a karriered, akár a váltást fontolgatod, ez a cikk átfogó útmutatót nyújt az ingatlanügynökké váláshoz, és segít eligazodni a lakások, házak, telkek és gyárépületek izgalmas világában. 

Ki az ingatlanos?

Az ingatlanközvetítőt más néven ingatlan értékesítőként vagy ingatlanügynökként is ismerheted.

Ő az, aki összeköti az adott ingatlan — lakás, családi ház, stb. — eladóját a potenciális vásárlókkal.

ingatlanközvetítő szakma

A feladatai igen sokrétűek lehetnek, amiért cserébe fizetséget — általában jutalékot, azaz sikerdíjat — kap az eladott ingatlan árából.

Ez az összeg körülbelül 3-5% között szokott lenni (az ingatlan vételárából számolva) attól függően, hogy milyen ingatlanról van szó, milyen megállapodás születik az eladóval, mennyire nehéz az adott ingatlan értékesítése.

A mai ingatlanárakból kiindulva 3-5% igen szép összeget jelent, de a szakmai váltásról szóló döntést nem ez alapján érdemes meghozni, hanem a szerint, hogy érdekel-e minket annyira a szakma, hogy a mindennapi teendőket örömmel végezzük — sikeres ingatlan értékesítővé ugyanis csak és kizárólag így válhatunk.

De mik is pontosan ezek a feladatok?

Mit csinál egy ingatlanügynök?

Ha röviden és egyszerűen akarunk foglalkozni, akkor azt mondhatjuk, hogy értékesíti az ingatlanokat — eladja a lakást vagy a házat a tulajdonos nevében, annak megbízásából.

Látszólag igen egyszerűen hangzik, ám mint minden szakma, ez is igen sok részfolyamatból tevődik össze. Egy sikeres ingatlanközvetítő az alábbi feladatokat végzi el napi szinten:

  • Kapcsolatokat épít ügyfelekkel, kollégákkal
  • Az ingatlanok tulajdonosainak igényeit, motivációit méri fel
  • Majd a felmért igényekre nyújt megoldást
  • Az ingatlanok helyszíni (személyes) felmérése
  • Célcsoportjának meghatározása és pozicionálása a piacon
  • Ingatlanok árának meghatározása
  • Kapcsolattartás az ingatlan tulajdonosával
  • Professzionális fotók és médiaanyagok készítése
  • Az ingatlan meghirdetése és a potenciális vásárlók megtalálása
  • A hirdetésekre érkező érdeklődők igényeit méri fel
  • Az ingatlan (személyes) bemutatása a potenciális vásárlóknak
  • Az ingatlan ár alku managelése
  • Az ingatlan adásvételhez köthető anyagok előkészítése

Ha jobban megfigyeljük a listát, azt találjuk, hogy ez rengeteg utazást, kommunikációt és gondolkodást kíván.

ingatlanügynök hivatás

Egyesek úgy tartják, hogy az ingatlanosra áldozott összeg — jutalék vagy sikerdíj — az ablakon kidobott pénz, mindaddig, amíg saját maguk meg nem tapasztalják, mennyi teendő van egy ingatlan eladással.

Bár előfordulhat, hogy az adott lakást vagy házat már rögtön az első érdeklődő elviszi, a tapasztaltabbak jól tudják, hogy ez korántsem mindig jó jel, hiszen ebben az esetben valószínűleg túl kedvező feltételekkel kínáltuk eladásra az adott ingatlant, tehát jelentős összeget buktunk az értékén — gyakran jóval többet, mint amennyit az ingatlanosnak kellett volna fizetnünk. Az ingatlanos ebben is tud segíteni, hiszen a megfelelő árszabással a probléma teljes egészében elkerülhető.

Ráadásul ez a fiktív és túlságosan optimista forgatókönyv a valóságban általában nem így fog történni: rengeteg érdeklődőnek kell majd megmutatnunk az ingatlant ahhoz, hogy valaki megvegye. Az ingatlanközvetítők értékét tehát nem mindenki látja egyből, de később az összes érdekelt félnek nyilvánvalóvá válik.

Emellett kitartásra és stressztűrésre is szükség lehet, hiszen egy-egy ingatlan eladása akár hónapokat is igénybe vehet, valamint az aktuális világgazdasági helyzet is erőteljesen befolyásolja azt, hogy a vásárlóknak mennyi pénz áll a rendelkezésére.

Érzed magadban ezeket a készségeket és képességeket? Akkor lássuk a következő lépést!

Hogyan válhatok ingatlanügynökké?

Bár sok ingatlan értékesítő szakember vállalkozóként tevékenykedik, kezdőként mindenképpen érdemes egy rutinos mentor keze alatt elkezdeni kitanulni a szakma rejtelmeit, hiszen így jelentősen felgyorsítható a tanulási folyamat.

Természetesen ezáltal a bevétel is kevesebb lehet, de cserébe így sokkal gyorsabban válhatsz profivá, amiből egyenesen következik, hogy hosszú távon sokkal hamarabb növelheted meg az ingatlanok eladásából származó bevételedet.

Emellett időben is jobban jársz, ha tanfolyamokból és egy tapasztaltabb ingatlanközvetítői iroda mentorálása alatt tanulsz bele a dolgokba, hiszen így nem kell saját magadnak elkövetni minden egyes hibát — megtették ezt már helyetted.

A tanfolyamok elvégzése bár nagyobb kezdeti befektetést igényel, de ez jelentősen és nagyon rövid időn belül megtérül.

Ráadásul ha egy már meglévő ingatlanos céghez — például Havas János Ingatlancsapatához — csatlakozol, akkor minden szükséges eszközzel el leszel látva, amire az ingatlanok eladásához szükséged lesz. Nagy hangsúlyt fektetünk az értékesítők képzésére!

  • Csapat szintű tréningeket, oktatásokat, szituációs játékokat szervezünk külsős és cégen belüli trénerekkel, 
  • Személyes coaching jellegű fejlesztést biztosítunk az értékesítőknek rendszeresen, heti szinten. 
  • Gyakorlott kollégákkal dolgozunk, akik nyitottak a segítségnyújtásra, hiszen már ők is így lettek szocializálva az irodában. (Nem kell félni a szakmai irigységtől!) 
  • Versenyeket írunk ki, melyek alkalmával az értékesítők saját kihívásaikban tudnak fejlődni. Ezek vagy csapatszintűek, vagy az értékesítők saját magukkal mérettetnek meg. 
  • Csapatépítő vacsorákat, eseményeket, szervezünk, melyek közelebb hozzák az értékesítőket, így szívesebben dolgoznak össze.

Ahogy említettük, érdemes lerövidíteni ezt az utat, hiszen sokkal hamarabb juthatsz tapasztalathoz, ha valaki, aki már több éve — vagy akár egy teljes évtizede — a piacon tevékenykedik, beavat téged az ingatlanos szakma rejtelmeibe.

Ingatlanos szakma — érdemes belevágni?

Amennyiben érzed magadban az affinitást, tetszik a szakma és látod magad, mint ingatlanügynök, a válasz egyértelműen “igen”.

Bár az ingatlanos szakma nem való mindenkinek, de a legtöbb ehhez szükséges készség megtanulható, ezért ha a fundamentum — érdeklődés, szorgalom, munkabírás— megvan, akkor ez a szakma bizony neked való!

Nincs is más dolgod, csak keresni valakit, aki megtanít az ingatlanos szakma sajátosságaira, átadja a tapasztalatát és megtanít értékesíteni.

Ehhez az egyik legjobb megoldást az értékesítőszak portál szolgáltatja, ahol:

  • 10+ évnyi tapasztalatot
  • A-tól Z-ig terjedő piaci tudást
  • Aranyat érő gyakorlati praktikákat

…szerezhetsz meg, csupán néhány tanfolyamba sűrítve. Amennyiben komolyan gondolod az ingatlanügynökké válást, és érzed magadban a képességet, nézd meg az elérhető tanfolyamokat!

Ha további kérdésed lenne, keress bizalommal!

Havas János

Vezető Értékesítési Tanácsadó, Tulajdonos

Telefonszám

+36 30 870 0880

Ha tetszett a cikkem, oszd meg barátaiddal is:

Kapcsolat