Vételi ajánlat tétel, vételi szándéknyilatkozat

Vételi ajánlat

Mire jó az ingatlan vételi ajánlat?

Amíg mindenki korrekt volt a világban, nem volt szükség a vételi ajánlat formára…

Nem, a világ, nem lett egy szörnyű hely! 🙂 Azt gondolom, az okos ember felkészül az ingatlan eladás, vétel folyamatára és nem csak úgy, hogy kiírja, hogy „ingatlanosok kíméljenek”. Az ingatlanközvetítő nagy segítség tud lenni a tapasztalatával, rutinjával! Tudja mikre érdemes odafigyelni, hogy ne veszíts több millió forintot az ingatlan eladásodon, vagy vásárlásodon!

FIGYELEM! Valós ez a veszély!

Sok ember a felkészületlenségének köszönheti, hogy vásárláskor elbukja a vásárolni kívánt lakás árának 10-15%-át, a foglalót. Körültekintőnek és felkészültnek kell lenni!

„A szó elszáll az írás megmarad!”

Írásos vételi ajánlat

Képzeld el a következő szituációkat:

ELADÓ szemszög:

Jön egy vevő, megnézi a lakásod és hatalmas lelkesedéssel mondja, hogy megveszi. Egymás kezébe csaptok, szimpatikus is az ember és mondja, hogy előkészítteti az adásvételit az ügyvédjével. A „vevőd” ügyvédje egy héten belül ígéri a szerződés tervezetet. Te tovább akarsz vásárolni és teszel egy írásos ajánlatot egy másik ingatlanra időközben, látva, hogy elkel a lakásod. A „vevőd” felhív, vagy nem hív fel, csak eltűnik. Miért? Mert máshogy alakult. Nem lett meg a pénze, a család lebeszélte, összeveszett a feleségével, végül is a Te szempontodból nem is számít. A lényeg, hogy ugrott az üzlet, a vevőd nem vesztett semmit, mert nem volt írásba foglalva és nem volt pénz biztosíték. Nem egy kényelmes helyzet, ott a kötelezettséged a tovább vásárolandó lakásra és leszedted a hirdetésed is és elhajtottad az érdeklődőket is…

VEVŐ szemszög:

Bemész az ingatlanba, már az ajtón belépve érzed, hogy a szíved a torkodban dobog és tudod, hogy EZ KELL! Megnézed egyre mélyebb szerelembe esel. A végén majd szét vet a boldogság összenézel a nejeddel és látod, hogy ugyan azt gondolja Ő is! Félrevonultok és megbeszélitek, hogy itt és most, azonnal léptek! Mondjátok a tulajdonosnak, hogy szeretnétek megvenni és megállapodtok az árban, fizetési ütemekben. Elkezditek előkészíteni az adásvételi szerződést, majd a tulajdonos szól, hogy visszajött egy vevője és többet ígért és inkább neki adja oda. pf…

Ne hidd, kérlek, hogy ez veled nem történhet meg! Láttam ilyet 15 milliós panelnél és 145 milliós családi háznál is…

Nos, a vételi ajánlat lényege, hogy a megállapodásunkat maradandóvá tegyük.

Fontos, hogy ha teszünk egy írásos vételi ajánlatot, azt az eladó is írásban fogadja el. Ne vakítson el bennünket a rózsaszín örömmámor, hogy szóban elfogadta!

Vételi ajánlat tartalma

Ha magánszemélyként vásárolunk, akkor készüljünk fel és állítsunk, vagy állíttassunk össze magunknak egy vételi ajánlatformát. Ha ingatlanoson keresztül, akkor feltehetően van ilyen forma nyomtatványa az ingatlanosunknak.

Ezeket érdemes tartalmaznia a vételi ajánlatnak:

Mi szerepeljen benne?

Ha már kiválasztottátok az adásvételi szerződést szerkesztő ügyvédet, aki remélhetőleg ingatlan szakjogász (!!!), akkor kérjetek tőle egy vételi ajánlat sablont. Ha ingatlanközvetítőn keresztül vásároltok többnyire van ajánlattételi sablonjuk, melyet használnak, ha nincs is ragaszkodjatok az írásos formához, legalább e-mail formájában.

Ezek szerepeljenek benne feltétlenül:

  • Ki teszi az ajánlatot?
  • Az ingatlan adatai, melyre az ajánlat születik.
  • Ajánlott vételár és fizetési ütemek. (Ugye ezt az első leckében átvettük még a keresés előtt otthon. Tehát itt már nem váratlan a kérdés. )
  • Meddig tartod az ajánlatodat- itt javaslom a 3 napot, hogy át tudja gondolni a tulajdonos, de ne várjon még más ajánlatokat, hanem döntsön, vagy tegyen egy válasz ajánlatot.
  • Meddig vállalod a végleges adásvételi szerződés aláírását elfogadás esetén. Pontos dátum. 1-2 héten belüli időpontot írj, ha lehetséges.
  • Aláírás.
  • Két tanú. (Amennyiben megoldható)

Kérjétek meg a tulajdonost, hogy írásban válaszoljon! Ne feledkezzetek meg erről akkor sem, ha igen a válasza, mert ez szintén írásban hiteles csak. Írásban tett ajánlatot írásban lehet elfogadni! Ezzel az adásvételi szerződésig eltelő nyugtalan éjszakáktól tudjátok magatokat megkímélni.

Elfogadó ajánlat készítése

  1. Elfogadó személy neve, adatai.
  2. Mit fogad el? Hivatkozzunk a … napon kelt vételi ajánlatunkra.
  3. Miről nyilatkozik? Elolvasta és teljes egészében elfogadja az ajánlatunkat.
  4. Elfogadja a vételi biztosíték, vételi ajánlatunkban leírt sorsát.
  5. Keltezés, aláírás.

Ezek tényleg csak nagy vonalakban összefoglalt pontok. Javaslom, forduljon mindenki ügyvédhez!

Apropó ügyvéd!

Könyörgöm, ne a család válóperes és mindenféle ügyekkel foglalkozó ügyvédjéhez, hanem egy praktizáló INGATLAN SZAKJOGÁSZHOZ!

Szerintem, ha agyműtétre van valakinek szüksége, nem valószínű, hogy a háziorvosával fog konzultálni a műtét menetéről és pontos részleteiről.

Kit véd a vételi szándéknyilatkozat?

Röviden? Mind a két felet.

A vételi ajánlat a fentieket kiegészítve biztosítja az eladót is, hogy a vevő nem gondolja meg magát és védi a vevőt is, hogy az eladó nem rúgja fel olyan könnyen a szóbeli megállapodást és köt szerződést végül egy harmadik személlyel.

Ajánlati biztosíték

Ajánlati biztosíték az az összeg, amit a vevő adásvétel előtt fizet/fizethet az eladónak, vagy ingatlanirodának a szándéka komolyságát jelezve. AZ OTP Ingatlanpontnál ez elfogadott vételi ajánlat esetén a vételárba beleszámít. Más irodák, egyedileg rendelkezhetnek saját szabályzatuk szerint, erre érdemes rákérdezni, mielőtt az ember beleugrik.

Ingatlan vételi ajánlat szóban? Soha!

Ti mit tennétek, ha kapnátok egy szóbeli 34,9 millió forintos, hitellel kombinált ajánlatot a 35 milliós lakásotokra szóban? Rendben. És ha azt mondom, hogy beugrik a képbe egy 34,7 milliós ajánlat leírva egy hitelre előminősített ügyféltől?

Az emberek 90%-a a gyorsabb és biztosabb ajánlatot választja.

Higgyétek, el sok történetet hallok papír nélkül átadott pénzekről, melyeket soha nem láttak viszont, vagy hoppon maradt vevőkről, akik egy szóbeli válaszra alapozták a jövőjüket.

Rengeteget számít, ha nem neki feszülsz és ellenségként tekintesz a másik félre, hanem empátiával állsz hozzá és megoldást keresel.

Összefoglalva

  • Írásos vételi ajánlatot érdemes tenni!

  • Körültekintéssel, akár letéttel is megtámasztva!

  • Pénzt csak átvételi elismervénnyel adj át!

  • Csak Ingatlan szakjogásszal dolgozz!

  • Légy körültekintő!

  • Ha túl jónak ígérkezik egy üzlet, nézz utána alaposabban!

Ha további kérdésed lenne, keress bizalommal!

Havas János

Vezető Értékesítési Tanácsadó, Tulajdonos

Telefonszám

+36 30 870 0880

Ha tetszett a cikkem, oszd meg barátaiddal is:

Kapcsolat