Foglaló vagy előleg: mi a különbség pontosan?

a foglaló jelentése és díja

A foglaló és előleg kifejezéseket gyakran felcserélve használják, azonban nem azonos jelentésük. Cikkünkben részletesen megismerheted a két kifejezés közötti különbséget és megtudhatod, hogy ingatlan adásvételkor a foglaló vagy előleg választása előnyös számodra.

Foglaló vagy előleg: így tudsz különbséget tenni

Foglaló vagy előleg szerepel a megállapodásban? Korántsem mindegy! Bár a különbség csak olyan esetekben jelentkezik, ha meghiúsul az adásvétel, mégis fontos ismerni a pontos különbséget.

Az előleg jelentése

Lakás, ház vagy telek vásárláskor a felek megállapodnak a vételárban, vagyis a tulajdonjog átadásának összegében. Az erről készült jogi dokumentum az adásvételi szerződés, amely teljesítésekor (vagyis amikor aláírják a felek) a vevő az eladónak általában átadja a vételár egy részét, másnéven az előleget. Bármilyen okból szűnik meg a szerződés, az előleg egésze visszajár a vevőnek. Tehát, ha egyoldalúan felbontja a vevő a szerződést, mivel jobb ajánlatot talált, akkor is jogosult az előleg teljes összegére. Más szóval, az előlegnek nincs szankció funkciója és visszatartó ereje.

A foglaló fogalma

A foglaló fogalma hasonló az előlegéhez, azonban fontos eltérést jelent az adásvételi szerződés teljesítésének kötelezettségvállalása. Amennyiben a szerződés az eladó hibájából hiúsul meg, a vevő a foglalónak kétszeresét követelheti. Ellenkező eseteben, tehát ha a szerződés a vevő hibájából nem teljesül, akkor az eladó megtarthatja a foglaló egészét. A foglaló úgynevezett kárátalány, tehát nem szükséges bizonyítani a vétlen félnek, hogy a szerződés meghiúsulása a foglalóval egyenértékű kárt okozott, minden esetben jogosult az adott összegre (vagy annak kétszeresére).

Előleg vagy foglaló: melyiket válasszam?

Adásvételkor az egyik leggyakoribb kérdés: az előleg vagy foglaló jelenti számomra a kedvezőbb választás? A kérdés megválaszolásához az alábbiakat érdemes tisztázni:

  • Melyik szerződő fél vagy?
  • Mi pontosan a szándékod?

Amennyiben vásárlóként biztos vagy abban, hogy az adott ingatlant vagy telket szeretnéd a szerződésben foglaltak szerint megvásárolni, akkor a foglaló előnyösebb, hiszen arra ösztökéli az eladót, hogy teljesítse a szerződésben foglaltakat. Amennyiben inkább a komoly vásárlási szándékot szeretnéd kifejezni, azonban műszaki inspekció miatt vagy egyéb ajánlatra várva szereznéd minimalizálni az anyagi kockázatot, az előleg kedvezőbb lehet.

Eladóként hasonló a helyez. Amennyiben jobb ajánlatra vársz az előleg jelenti a kedvezőbb választást, hiszen az szabadon visszavonható. Míg olyan esetekben, amikor fokozni szeretnéd az adásvételi szerződés meghiúsulásának kockázatát, kedvezőbb a foglaló választása.

Mennyi az előleg foglaló mértéke?

Az előleg és foglaló mértéke a vételár 5-20%-a általában. A következőkben egy gyakorlati példán keresztül mutatjuk be, hogy működik a foglaló az adásvételkor.

Éva egy Budapesti 2 szobás ingatlant vásárol, amelynek vételára 42000000 forint. Az ingatlanközvetítő segítségével sikeresen megállapodik az előadóval, a szerződés részét képezi a 10% mértékű foglaló, amely összege 4200000 forint. Ezt az összeget a szerződéskötéskor szükséges utalni az eladónak. A fennmaradó összeg a szerződésben szereplő határidővel kerül megfizetésre.

az előleg jelentése, az előleg szerződés aláírása

​​Gyakori kérdések és válaszok

Használható az internetről letöltött foglaló minta vásárláskor vagy eladáskor?

Számos foglaló minta érhető el online. Ezek használatát nem javasoljuk, hiszen tartalmazhatnak pontatlanságokat és hibákat. Minden esetben fordulj jogi szakemberhez, aki a szükséges szakismeretek birtokában az egyedi helyzetre és személyes igényeidre szabja a dokumentumot.

Mikor jár vissza a foglaló?

A foglaló nem jár vissza, amennyiben meghiúsul az adásvétel. Ha az eladó eláll az ügylettől, akkor a vevő a foglaló kétszeresére jogosult. Míg, ha a vevő hibájából nem teljesül a szerződés, akkor a foglaló egészét megtarthatja az eladó.

Mennyibe kerül a foglaló szerződés elkészítése ügyvédnél?

“Foglaló szerződés” nem létezik. A foglaló részleteit általában az adásvételi szerződés tartalmazza. Az ügyvédi költség ingatlan adásvételkor általában az ügylet 0,5%-a, amely egy 50000000 forint értékű családiház esetén 2500000 forintot jelent.

Hogy van az előleg angolul? Hogy van a foglaló angolul?

Az ingatlan eladás külföldieknek extra körültekintést igényel. Kiemelten fontos, hogy a jogi megállapodásokban a megfelelő kifejezések szerepeljenek. Nem mindegy, hogy foglaló vagy előleg kerül megállapításra. Mutatjuk, hogy milyen kifejezéseket érdemes keresni!

  • Az előleg angolul “advance payment”.
  • A foglaló angolul “downpayment”.

Mennyi a foglaló összege vásárláskor?

A foglaló összege általában a teljes vételár 10%-a, ez természetesen eltérhet. A legtöbbször a vételár 5-20%-át szokták foglalóként vagy előlegként fizetni.

Ha további kérdésed lenne, keress bizalommal!

Havas János

Vezető Értékesítési Tanácsadó, Tulajdonos

Telefonszám

+36 30 870 0880

Ha tetszett a cikkem, oszd meg barátaiddal is:

Kapcsolat