Az ingatlanbefektetés alapjai 2023-ban: előnyök és hátrányok

ingatlanbefektetés előnyei

Túlzás nélkül állítható, hogy az ingatlanbefektetés az egyik legjobb befektetési lehetőség. Hosszú távon szinte biztosan, hiszen inflációkövető, bevételt generál, értéket teremt. Rövid távon is nyerő stratégia lehet, ha jól játsszuk ki a kártyákat. Persze hátulütői is lehetnek, ha valaki nem jó stratégiát választ. De mit kell tudni az ingatlanpiacról, és milyen típusú befektetési ingatlanok léteznek? Hogyan lehet magas profitra szert tenni? Az ingatlanbefektetés alapjai 2023-ban.

Mi az a befektetés?

Az ingatlanbefektetés alapszabályainak és céljának megértése érdekében először meg kell értenünk a befektetés fogalmát. A befektetés olyan vásárlási döntés, aminek célja a pénzteremtés.

Többféle befektetési lehetőség is létezik. A legismertebbek közé tartozik például

  • az állampapír,
  • a részvények vásárlása, vagy épp
  • az ingatlanba való befektetés.

A kockázatvállalási hajlandóságtól is függ, hogy valaki melyik opciót választja. Az állampapír jó eséllyel hoz 12-16% hozamot egy évben. Ez egy alacsony kockázatú alternatíva. Ellentétben a részvénnyel, ami sokkal ingadozóbb. Hiszen határ a csillagos ég, de akár minden felrakott pénzt is elbukhatunk. Van egy arany középút, az ingatlanbefektetés. Ráadásul így nemcsak egy darab “papíron” lesz befektetésünk, hanem ténylegesen kézzel fogható értéket kapunk.

Mit jelent az ingatlanbefektetés?

Az ingatlanbefektetés olyan befektetési lehetőség, amely során ingatlanokat vásárolunk és tartunk, vagy kiadjuk, majd eladjuk, hogy profitot érjünk el. Az ingatlanbefektetésnek számos előnye van, mint például a hosszú távú, stabil hozam, az infláció elleni védelem, és az, hogy az ingatlanok értékei általában növekvő tendenciát mutatnak hosszú távon.

befektetési lehetőségek

Ingatlan vásárlása, avagy az egyik legjobb befektetés 2023-ban

Az ingatlanbefektetés hosszú távon biztosíthat stabil és megbízható hozamot. Az állampapírok például viszonylag stabil hozamot kínálnak éves szinten, azonban az ingatlanok hosszú távon nagyobb hozamot tudnak generálni. Az elmúlt 10 évben az árak 2-3-szorosára emelkedtek, ami azt mutatja, hogy az ingatlanbefektetés többnyire az egyik legjobb befektetési forma. Ez valószínűleg a jövőben is hasonlóan alakul, de a tempó lehet lassabb lesz, mint az elmúlt 10 évben.

Ingatlanbefektetési stratégiák

Ingatlanbefektetés és ingatlanbefektetés között is van különbség. Ahogyan már beszéltünk róla az állampapíroknál és részvényeknél, úgy az ingatlanok vásárlásánál is többféle kockázatvállalási szintet lehet megnevezni. Hiszen van, aki biztosra akar menni, és a profit mellett más lehetőségeket is lát az ingatlanban, valaki viszont “csak” minél előbb bevételt generálna. Vagy később, de minél többet.

Az ingatlanbefektetésekkel kapcsolatban általánosságban az a kép él a fejünkben, hogy a vásárló bérleti díj ellenében adja ki a helyet egészen addig, amíg végleg nem értékesíti. Persze a pénz mellett más motivációs tényezők is közrejátszhatnak. Például ha valaki a gyerekének vásárol lakást előre, hogy idővel majd el tudja kezdeni a felnőtt életét. Természetesen addig sem kell, hogy üresen álljon az ingatlan, és minden szempontból az a legjobb, ha folyamatosan használatban van.

Láttunk már példát olyanra is, hogy valaki diverzifikációs alapon egyszerre több ingatlannal is rendelkezik, és kizárólag az értékesítés, a bérbeadás a cél. Így folyamatosan bevételt generál a befektetésből. Ez is egy jó út lehet. 

Hosszú távú stratégia alacsony kockázatvállalás mellett

Amennyiben hosszú távon szeretnénk valakinek továbbadni az ingatlant, az nem azt jelenti, hogy rövid távon nem származhat belőle előnyünk. Sőt! Ha a tizenéves gyerekünk fogja megkapni a lakást, de egészen addig ki volt adva, akkor minden szempontból jól járunk. A gyerekünknek biztos a jövője, és még anyagilag is jön vissza pénz a befektetésből. Ezen a stratégián bukni nem nagyon lehet, szinte csak nyerni, ezért alacsony kockázattal bír.

Magasabb áron való értékesítés közepes kockázatvállalással

Ha megvan az elegendő saját tőke, érdemes ingatlanbefektetésben gondolkodni. Amennyiben jó áron tudunk vásárolni, ügyes alkuval, vagy szemfüles piaci jelenléttel, akkor lehet, hogy elég egy tisztasági festés, jó fotók, célcsoportra szabott hirdetéssel és máris magasabb profittal zárhatunk egy tranzakciót. Persze történhet ellenkezőleg is, de erre kevés az esély. Főként akkor, ha foglalkozunk eleget vele, megjavítjuk, ami elromlik és felújítjuk szükség esetén.

Luxusszegmens nagy tőkebefektetéssel, magas kockázatvállalási hajlandósággal

Az elmúlt években egyre népszerűbb lett a luxusszegmensre célzott lakások kialakítása. Ezeknek az ingatlanoknak már a vásárláskor fontos kritériumoknak kell megfelelni, ezért építésük (vagy átalakításuk) nagy szakértelmet igényel. Ha valami felett elsiklunk, az az eladási árat is komolyan érintheti. Rosszabb esetben az ingatlan eladhatóságába is kerülhet. 

Nem mindig új telekre és új ingatlanokra kell gondolni. Van, hogy régebbi társasházak helyén épülnek fel új épületek. Ezeket az ingatlanokat teljesen tégláig és födémig bontják, majd a gondosan megtervezett elosztással újraépítik, nagy odafigyeléssel a majdani lakók igényeire. Ide tartoznik az okos otthon funkciók kiépítése, a magas minőségű burkolatok és a berendezés pontos megtervezése. 

Persze ez nagy tőkebefektetéssel jár vásárlással és felújítással együtt, ezért inkább a nagy kockázatvállalási hajlandósággal rendelkezőknek ajánlott stratégia.

Az ingatlanbefektetés lehetséges kockázatai

Az ingatlanbefektetésnek lehetnek kockázatai is. Kevésbé likvid, mint például a tőzsdei befektetések, és nem lehet kisebb részekben sem eladni. Az ingatlanbefektetésnek azonban van egy olyan előnye, hogy az infláció követésével az értéke növekszik, és képes havi hozamot vagy bevételt generálni. Akár 4-6% -nál magasabb hozam is elérhető. Az ingatlanok értéke is növekszik az idővel, ami értékteremtést eredményez.

Ingatlanbefektetés előnyök és hátrányok

Ha pro és kontra össze kellene foglalni az ingatlanbefektetéseket, az előnyökből egyértelműen sokkal több pontot lehetne felsorolni. Ami viszont biztos, hogy az ingatlanbefektetés tervezésekor fontos meghatározni, milyen hozamot szeretnénk elérni. Azonban nem lehet csak úgy azonnal nagyobb hozamot elérni, előtte alaposan meg kell vizsgálni az adott befektetési eszköz (az ingatlan) teljesítményét az elmúlt időszakokban a választott földrajzi helyen, a kiválasztott jellemzők (méret, típus, árkategória, lokáció, stb.) alapján.

Dönteni kell továbbá, hogy a befektetést az ingatlan hasznosítása vagy továbbértékesítése révén szeretnénk-e megtéríteni. A célok meghatározása után lehet csak kialakítani a megfelelő stratégiát. Érdemes fontolóra venni azt is, hogy az ingatlanvásárláshoz igénybe veszünk-e hitelt, vagy saját pénzből finanszírozzuk. 

Ez a kockázattűrő képességtől függ. Hiszen hitellel gyorsabban tud haladni a befektető. Az eddigi 3-4%-os hitelkamatok mellett nagyon megérte, most a 10% környéki kamatok mellett nagyon sokat kell számolni, vagy jól alkudni a vásárláskor. 

Azonban speciális esetekben, például alkalmi vételnél, már meglévő bérlővel vagy hosszú távra tervező külföldi munkavállalóval is igénybe vehető hitel.

befektetés ingatlanba

Fektess ingatlanba, vagy válj szakértővé és építs karriert!

Dönthetsz úgy, hogy az ingatlanbefektetések koronázatlan királyává válsz, és karriert építesz. Vagy a háttérből, szépen csendben, de biztosan teszel szert passzív jövedelemre napról napra. Ha pedig érdekel az ingatlanos szakma, akkor még inkább elmerülhetsz az egyik leginkább értékálló befektetési lehetőség rejtelmeiben. Persze ez a szakma sem való mindenkinek, de ha megvan az érdeklődés, szorgalom és munkabírás, akkor nem lesz gond. Szerencsére tudjuk, hol olvashatsz bővebben az ingatlanos szakmáról, illetve hol képezheted ki magad, ha már eltökélted magad!

Ha további kérdésed lenne, keress bizalommal!

Havas János

Vezető Értékesítési Tanácsadó, Tulajdonos

Telefonszám

+36 30 870 0880

Ha tetszett a cikkem, oszd meg barátaiddal is:

Kapcsolat